Nazwa Sushi pochodzi od nazwy ryżu zamarynowanego octem i solą. W dawnych czasach owym ryżem zabezpieczano żywność, aby zachować jej świeżość w wilgotnym i gorącym klimacie Japonii. W swej pierwotnej formie oshi-zushi były układanymi w drewnianych pudełkach warzywami i rybami wraz z zakwaszonym ryżem. Do dnia dzisiejszego sushi podawane jest w tej właśnie postaci. Z biegiem lat zaczęto używać szerszej gamy dodatków, ryb, warzyw i grzybów. Nieodłącznym uzupełnieniem sushi jest zielony chrzan wasabi, rosnący w górskich potokach Japonii.
Składnik ten znajduje się pod ścisłą ochroną i kosztuje więcej od złota, dlatego przy przyrządzaniu sushi używa się chrzanu pochodzącego ze specjalnych hodowli.
Rodzaje sushi
- Nigri
- Maki
- Temaki
- Gunkanmaki
- Chirashi zushi
To kulka ryżu ważąca zazwyczaj od 8g do 15g z kawałkiem ryby, omletem, warzywami lub mięsem. W Japonii często podawana z serem lub wędliną.
W języku japońskim słowo maki oznacza „zwinięty”. Jak więc nietrudno się domyślić to zwinięty za pomocą bambusowej matki (makisu) ryż podawany z różnymi dodatkami. Artystycznie przygotowane maki po przekrojeniu mogą przybrać formę obrazów przedstawiających znaki, bądź rysunki.
Słowo te oznacza „rękę”, są to więc maki zwinięte ręcznie, bez użycia makisu. Składniki mogą być przeróżne, dlatego końcowy efekt zależny jest od wyobraźni kucharza.
To ryżowe kulki otoczone paskiem glonów. Wyglądem przypominają kadłub łodzi podwodnej napełnionej składnikami takimi jak kawior czy siekane ryby.
To ryż podawany w płaskim naczyniu z ułożonym na wierzchu sashimi z ryb, warzyw, grzybów bądź świeżych glonów.